Mobil: +420 739 322 222
E-mail: info@vzduchoplavec.cz

Na co se ptáte?

Jak si můžu zakoupit letenky?

  • Po telefonické dohodě v naší provozovně Malešická 74, Praha 3 a to pouze ve všední den.
  • V Praze a blízkém okolí jsme schopni po dohodě letenku doručit osobně nebo si ji můžete vyzvednout v sídle společnosti v Králově Dvoře u Berouna.
  • Letenky elefonicky na čísle 739 322 222 si můžete objednat letenky, zapíšeme si telefonický kontakt a adresu pro zaslání letenky. Po zaplacení částky na náš účet Vám obratem pošleme letenky poštou.
  • Přes naši webovou stránku, kde si letenku i let balonem jako dárek můžete objednat online. Letenku Vám doručíme dle Vaší volby.

Kolik lidí balón unese?

Nosnost balónu závisí na velikosti (objemu) obalu a na rozdílu venkovní teploty a teploty uvnitř obalu balónu. V zimě balón unese více, v létě méně. Náš červený a bílo-zelený balónu o obsahu 2 600 m3 uveze 2 až 3 lidi včetně pilota, balon Vzduchoplavec o objemu 4 200 m3 pak až 6 lidí + pilot.

Kde startujete?

Na našich plánovaných místech, ale jinak balón může startovat kdekoliv, kde je místo aspoň cca 50x50 m, ideální je louka schovaná v údolí nebo za lesem, ve směru vzletu bez vysokých překážek (dráty VN, vysoké domy, věže kostela, vysoké stromy), při výběru záleží na meteorologických podmínkách. Podstatné je mít souhlas majitele pozemku.

Kdy a za jakého počasí se startuje?

Vše je podřízeno bezpečnosti letu. Proto i když se někdy zdá být pěkné počasí, pilot se může rozhodnout, že se nepoletí. O nic nepřijdete, let se jen přesune na jiný termín. Kromě toho jste velmi dobře pojištěni. Létá se ráno nebo večer - je to proto, že jak sluníčko stoupne výš a prohřeje zemský povrch, vznikne termická konvekce (termika). Ta je pro nás zprvu nepříjemná, pak i nebezpečná, musíme tedy přistát dříve, než ráno začne. Naopak večer můžeme letět poté, co přestanou poryvy větru, které tato termika způsobuje. Technicky je možné letět do maximálně přízemního větru až 7 m/s, ale s pasažéry létáme pouze do max 5 m/s. A to ještě musíme mít jistotu, že se rychlost větru do konce letu sníží.

Jak dlouho let balónem trvá?

Vyhlídkový let balónem trvá cca 1 hodinu. Na celou akci je však potřeba počítat se zhruba 3 až 4 hodinami času. Miinimální doba, kterou strávíte ve vzduchu, je garantovaných 45 minut. V případě kratšího letu (ať již s ohledem na bezpečnost z hlediska meteorogické situace či nepříznivého směru větru a s tím souvisících možností bezpečných míst pro přistání) si Vám dovolíme minimální čas nahradit v dalším vyhlídkovém letu na naše náklady.

Připravujete cestující na první let? Co taková příprava obsahuje?

Žádná příprava na let není nutná. Obvykle jsou lidé před prvním vzletem trochu nejistí, což vyplývá z prvotní neznalosti. Po vzletu, přibližně ve výšce cca 10 - 15 m, se zpravidla obavy rozplynou a let si vychutnávají i lidé, kteří s nástupem do koše dlouho váhali. Koš balónu totiž působí "překvapivě" velice stabilně a nemáte pocit nebezpečí či závratě.

Je nutný na let určitý oděv?

Není nutný speciální oděv, ale doporučujeme sportovní. Nehrozí ani zima (létá se ve výšce cca 50 až 500 m, teplota je téměř stejná jako na zemi), ani vítr (v balónu nefouká, letí se rychlostí větru a směrem po větru). Vyžadujeme ale pevnou sportovní obuv! Není povoleno letět v nazouvácích nebo botách na podpatku vzhledem k tomu, že se může přistávat nikoliv pouze na upravených loukách apod., ale často i v polích vzhledem k situaci, kdy pilot po stanovené době letu i s ohledem na okolní orografickou a meteorologickou situaci musí zvolit k přistání neupravený terén.

Co myslíte, že lidi na létání balónem přitahuje?

Je to pocit volnosti, nadhledu, odtržení od uspěchané reality. I to, že s balonem se nedá letět proti větru, zvláštní pohled na zem (můžete třeba trhat šišky ze stromu nebo koukat do dvorků - takový pohled Vám žádné letadlo neumožní) a samozřejmě romantika. Ta láká asi lidi nejvíce. Pohledu na východ nebo západ slunce z koše balonu se hned tak něco nevyrovná.

Liší se pocit z letu balonem a letadlem a jak?

Je to pocit volnosti, nadhledu, odtržení od uspěchané reality. I to, že s balonem se nedá letět proti větru, zvláštní pohled na zem (můžete třeba trhat šišky ze stromu nebo koukat do dvorků - takový pohled Vám žádné letadlo neumožní) a samozřejmě romantika. Ta láká asi lidi nejvíce. Pohledu na východ nebo západ slunce z koše balonu se hned tak něco nevyrovná.

Liší se pocit z letu balonem a letadlem a jak?

Hodně se liší. Letadlem se stále někam řítíte, máte pocit velkého dopředného pohybu. V balonu stojíte uprostřed prostoru v klidu a pohodě a rozhlížíte se okolo sebe. Dopředná rychlost je malá, skoro neznatelná (je to rychlost větru) a vy máte hodně času si vše prohlédnout, v malé výšce můžete volat na lidi a povídat si s nimi.

Jak rychle balon letí?

Balon letí rychlostí větru a ve směru větru. Limitní je pro let s pasažéry vítr do 4 m/s, což odpovídá cca 14,5 km uletěných za 1 hodinu letu. Optimální je ovšem vítr mezi 2-3 m/s, což umožní nízké průlety nad krajinou, příp. "surfování" dnem koše balónu po hladině vodních toků, rybníků apod., nebo rozhovory s obyvateli vsí a měst, nad kterými prolétáváme.

Kde se balony vyrábějí?

Továren na balony je ve světě několik málo, naše balony jsou vyrobeny v továrně na balony "Balony Kubíček", která sídlí v Brně.

Jsou cestující pojištěni?

Každé místo v koši balonu je ze zákona pojištěno ve výši 750 000,- Kč na jednu osobu a ve výši 1 000 000,- Kč proti škodám na majetku třetích osob.

Máte letenky, které je možno dát jako dárek?

Ano, dárkové letenky připravíme dle vašich požadavků (na jméno, s věnováním).

Máte dotaz? Kontaktujte nás!