Mobil: +420 739 322 222
E-mail: info@vzduchoplavec.cz

Facebook Instagram Pinterest

Mám letenku, co dál...

Jak rezervovat let?

Pro rezervaci vašeho letu nejdříve zavolejte na naše číslo +420 739 322 222. Dozvíte se hned, jaké máme volné termíny a vy si rozmyslíte, který by vám vyhovoval. O naplánování letu můžete požádat, i když máte pouze 1 letenku. Samozřejmě nepoletíte sami. Budete muset trochu posečkat, až se na váš let balonem přihlásí další pasažéři. Současně se domluvíme na dni a hodině, kdy si před letem potvrdíme platnost letu.

Při rezervaci uvádějte prosím vždy číslo Vaší letenky. Tu si pak nezapomeňte vzít sebou na místo startu!

Den naplánovaného letu je tu

Den před datem naplánovaného startu (letíte-li ráno), nebo v den letu (letíte-li navečer) si ještě jednou kolem 14 hodiny vzájemně telefonicky potvrdíme platnost letu, tak jak bylo dohodnuto při sjednávání termínu. Provedení bezpečného letu balonem závisí na příznivých povětrnostních podmínkách. My si zjistíme aktuální leteckou předpověď počasí, která rozhodne o tom, ze kterého startovacího místa se vzneseme a zda vůbec.

Co počasí?

Větru, dešti zatím poručit neumíme a srážky, příliš silný vítr, nebo eventuální varovné předpovědi počasí start vylučují. Mějte prosím pochopení pro to, že v zájmu pohodového a především bezpečného letu pouze určený pilot bezvýhradně rozhodne o tom, zda a odkud se start uskuteční s ohledem na okamžité podmínky v místě stanoviště. Největší důraz je zde kladen na Vaši bezpečnost a pohodlí.

Proto i když se Vám zdá být počasí pěkné, pilot se může rozhodnout, že nepoletíte. O nic nepřijdete, Váš let se jen posune na jiný termín. Je lepší mít raději příjemný než adrenalinový zážitek.

Lety balonem probíhají jen ráno nebo večer. Je to proto, že jak slunce stoupne výš a prohřeje zemský povrch, vznikne termika (využívají ji větroně ke stoupání). Ta je pro nás zprvu nepříjemná, posléze i nebezpečná, takže musíme přistát dříve, než ráno začne. Naopak večer můžeme letět poté, co přestanou poryvy větru, které tato termická konvekce způsobuje.

Technicky je možné letět do maximálního přízemního větru až 6 m/s, ale s pasažéry létáme pouze do 4 m/s. A ještě musíme mít jistotu, že se rychlost větru do konce letu bude snižovat. Balon je velký zhruba jako 10-ti patrový panelák. Takže si takový panelák představte naležato a víte, kolik místa je potřeba na start a přistání za ideálních podmínek.

Jak probíhá vlastní let?

Sraz bude v daný čas na dohodnutém místě. Seznámíte se s pilotem a posádkou. Po krátkých přípravách se nafukuje balón. Celá příprava balónu k letu probíhá cca 20 až 30 min. Vyhlídkový let balónem trvá dle podmínek na přistání 50 - 70 min. Na celou akci je však třeba počítat s cca 3 až 4 hodinami. Proto je balon schopen udělat pouze jeden vzlet ráno a jeden odpoledne.

Balón letí vždy ve směru větru, proto místo na přistání hledá pilot až v poslední fázi letu. Balón je sledován doprovodným vozidlem, které zajišťuje návrat pasažérů, posádky a balónu zpět na místo startu. S řidičem tohoto vozidla je pilot ve stálém spojení vysílačkou. Po přistání a sbalení balonu probíhá tradiční křest vzduchoplavců (ohněm, sektem, větrem a zemí), připijeme si šampaňským na další měkká přistání. Na památku obdržíte křestní list vzduchoplavce. Pokud pasažéři chtějí, je vítána jejich pomoc posádce při nafukování a balení balónu. Obzvláště při balení vaše výpomoc urychlí návrat zpět na startovní místo.

Malé upozornění na okraj – přizpůsobte svoje přípravy i faktu, že v koši balonu nejsou toalety.

Co s sebou na palubu?

Není třeba žádný speciální oblek. Stačí běžné sportovní oblečení. Během letu je stejné teplo jako dole na zemi, kromě toho nefouká (letíme s větrem) a každou chvíli si zatopíme hořákem. Vhodnější je oblečení starší, kterého nebude škoda, pokud na vás kápne olej z hořáku. Berte také na vědomí, že ne vždy je místem přistání zelená louka. Někdy balíme v oranici, takže například bílé kalhoty nejsou úplně to pravé.

Vyžadujeme pouze pevnou sportovní obuv! Není povoleno letět v nazouvácích nebo botách na podpatku. Jak již bylo zmíněno, je dobré mít s sebou fotoaparát. Dalekohled je zbytečný, podrobnosti si lépe prohlédnete vlastníma očima (letíme nízko a pomalu). Kamera je možná, ale pak let neprožijete, ale uvidíte ho pouze přes hledáček a to je škoda. Důrazně doporučujeme přístroje nabít, vzít náhradní kartu, film, kazetu. Není neobvyklé, že pasažérům dojde vše těsně před přistáním. V koši není dovoleno kouřit a konzumovat alkohol. Telefonovat na palubě není zakázáno. Nemáme žádné ovlivnitelné přístroje.

Mějte na paměti, že pokud bude pasažér jevit známky opilosti, může být z plánovaného letu vyloučen bez náhrady.

Leťte beze strachu

Nemusíte mít z letu strach. Kromě toho, že vše je podřízeno vaší bezpečnosti, je pocit z letu balonem úplně jiný než v letadle nebo třeba i na štaflích. Ve skutečnosti neletíme, ale plujeme vzduchem. Nedrncá to, nepropadáme se, nehoupe to. Také pro pasažéry, kteří měli strach z výšek, byl tento pocit něco jiného a vždy se veškeré jejich obavy rozplynuly.