Mobil: +420 739 322 222
E-mail: info@vzduchoplavec.cz

Mám letenku, co dál a jak rezervovat let?

Letenka pro 1 osobu - v koši s dalšími pasažéry

Pokud máte „letenku“ (voucher) a dole u kódu letenky uvedeno v kroužku písmeno „V“, jediným možným způsobem, jak si svůj let zarezervovat, je na stránkách www.vzduchoplavec.cz v sekci „REZERVACE LETENKY“. Před začátkem rezervace je velmi důležité VYPSAT ČÍSLO LETENKY (voucheru), a ověřit platnost letenky, následně si můžete vybrat z nabízených termínů. Váš EMAIL a TELEFONICKÝ KONTAKT, je velmi důležitý. Ne email, který uvedete, Vám bude odeslán potvrzující na email se souhrnem rezervace, pokud nedorazí, je možné, že rezervace nebyla provedena, nebo je ve spamu. NÁMI ZASLANÝ EMAIL S POTVRZENÝM TERMÍNEM JE PRO „LETCE“ ZÁVAZNÝ.
Pokud je Vám vlivem počasí let zrušen, je nutné provést opětovnou rezervaci. V takovém případě k nám prosím nevolejte, ale rovnou si zarezervujte nový termín. Vždy si přitom můžete rezervovat pouze jedno datum, dvě různá data vám systém nedovolí. U těchto letenek je možné rezervovat odletová místa, která se zobrazí a která jsou nabídnutá u rezervace.

Privátní let balonem – pouze „Letenka Romantik“

Pokud máte „LETENKU ROMANTIK“ a dole u kódu letenky uvedeno v kroužku písmeno „R“ letenka zahrnuje privátní let balonem, takže máte celý koš pouze pro sebe. Místo vzletu si můžete určit po dohodě vy sami s koordinátorkou či pilotem, který ověří daný letecký prostor, geomorfologii terénu a další aspekty. Termín a místo vzletu je možné si rezervovat pouze telefonicky na telefonním čísle 739 322 222 v pracovní dny od 9:00 do 15:00 nebo napište emailem na info@vzduchoplavec.cz a my se Vám ozveme.
NÁMI ZASLANÝ EMAIL S POTVRZENÝM TERMÍNEM JE PRO „LETCE“ ZÁVAZNÝ.
Mějte na paměti, že místo na start si musíte dohodnout sami, není v našich silách toto zajistit po celé ČR.

Datum rezervovaného letu je tu

Informace k rannímu letu
Den před rezervovaným letem v podvečer nejpozději do 20 hod, Vás budeme telefonicky, nebo SMS kontaktovat k upřesnění realizace letu, místa a času setkání.

Informace k večernímu letu
V den rezervovaného letu nejpozději do 12 hodin, Vás budeme telefonicky, nebo SMS kontaktovat k upřesnění realizace letu, místa a času setkání.

PROSÍME NEVOLEJTE NÁM PŘED TOUTO DOBOU, ČEKÁME NA AKTUÁLNÍ METEOROLOGICKÁ A RADAROVÁ DATA.
V případě, že by se Vám nikdo neozval nebo nedorazila SMS do 20. hodiny (ranní let) nebo 12. hodiny (odpolední let) dopoledne, tak pište, prosím, SMS urgenci ve tvaru: PŘÍJMENÍ, LOKALITA LETU, VAŠE TELELFONNÍ ČÍSLO na telefonické Číslo +420 739 322 222.

Pokud do uvedeného času nebudete na spojení nebo se vám nedovoláme, prosím, ozvěte se sami. Pokud se nespojíme, může být váš start ohrožen!

Co počasí?

Předpověď počasí a z tohoto plynoucí doporučení není stoprocentním popisem budoucího stavu počasí, nýbrž pouze kvalifikovaným odhadem budoucího vývoje, srážky, příliš silný vítr, jakož i eventuální varovné předpovědi počasí start vylučují. Mějte prosím pochopení pro to, že v zájmu krásného, ale především bezpečného letu, může pilot rozhodovat o tom, zda se start uskuteční, a to i na místě setkání těsně před startem, i když se Vám zdá být počasí pěkné. Vše je podřízeno BEZPEČÍ CESTUJÍCÍCH a bezpečnému provedení letu.

Lety balonem probíhají pouze ráno nebo večer, tedy v době, kdy nebude termika (využívají ji větroně ke stoupání). Ta je pro nás zprvu nepříjemná, posléze i nebezpečná, takže musíme přistát dříve, než ráno začne. Naopak večer můžeme letět poté, co přestanou poryvy větru, které tato termická konvekce způsobuje.
Technicky je možné letět do maximálního přízemního větru až 6 m/s, ale s pasažéry létáme pouze do 4 m/s. A ještě musíme mít jistotu, že se rychlost větru do konce letu bude snižovat.

Opravdu hodně důležité

Berte na vědomí, že pilot má právo před samotným letem vyřadit z přepravy: osoby bez platného voucheru, těhotné ženy, podnapilé osoby, osoby se sníženou pohyblivostí, popř. osoby, které nebudou schopné přelézt hranu koše.

Berte na vědomí, že pilot má právo před samotný letem vyřadit z přepravy těhotné ženy, podnapilé osoby.

Jak probíhá vlastní let?

Sraz bude v daný čas na dohodnutém místě. Seznámíte se s pilotem a posádkou. Po krátkých přípravách se nafukuje balón. Celá příprava balónu k letu probíhá cca 20 až 30 min. Vyhlídkový let balónem trvá dle podmínek na přistání 50–70 min. Na celou akci je však třeba počítat s cca 3 až 4 hodinami. Balón letí vždy ve směru větru, proto místo na přistání hledá pilot až v poslední fázi letu. Balón je sledován doprovodným vozidlem, které zajišťuje návrat pasažérů, posádky a balónu zpět na místo startu. S řidičem tohoto vozidla je pilot ve stálém spojení vysílačkou. Po přistání a sbalení balonu probíhá tradiční křest vzduchoplavců (ohněm, sektem, větrem a zemí), připijeme si šampaňským na další měkká přistání. Na památku obdržíte křestní list vzduchoplavce. Pokud pasažéři chtějí, je vítána jejich pomoc posádce při nafukování a balení balónu. Obzvláště při balení vaše výpomoc urychlí návrat zpět na startovní místo.

Malé upozornění na okraj – přizpůsobte svoje přípravy i faktu, že v koši balonu nejsou toalety.

Co s sebou na palubu?

Není třeba žádný speciální oblek, stačí běžné sportovní oblečení, vhodnější je oblečení starší, kterého nebude škoda, pokud na vás kápne olej z hořáku, nebo se ušpiní, berte také na vědomí, že ne vždy je místem přistání zelená louka. Někdy balíme v oranici, takže například bílé kalhoty nejsou úplně to pravé.

Co, ale vyžadujeme je pevnou sportovní obuv! Není povoleno letět v nazouvácích nebo botách na podpatku. Během letu je stejné teplo jako dole na zemi, kromě toho nefouká (letíme s větrem) a každou chvíli si zatopíme hořákem. Je vhodné dobré mít s sebou fotoaparát. Dalekohled je zbytečný, podrobnosti si lépe prohlédnete vlastníma očima. Kamera je možná, ale pak let neprožijete, ale uvidíte ho pouze přes hledáček, a to je škoda. Důrazně doporučujeme přístroje nabít, vzít náhradní kartu, film, kazetu. Není neobvyklé, že pasažérům dojde vše těsně před přistáním. V koši není dovoleno kouřit a konzumovat alkohol. Telefonovat na palubě není zakázáno. Nemáme žádné ovlivnitelné přístroje.

Mějte na paměti, že vyžadujeme pevnou sportovní obuv.

Leťte beze strachu

Nemusíte mít z letu strach. Kromě toho, že vše je podřízeno vaší bezpečnosti, je pocit z letu balonem úplně jiný než v letadle nebo třeba i na štaflích. Ve skutečnosti neletíme, ale plujeme vzduchem. Nedrncá to, nepropadáme se, nehoupe to. Také pro pasažéry, kteří měli strach z výšek, byl tento pocit něco jiného a vždy se veškeré jejich obavy rozplynuly.